קדם יסודי בריאות

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בריאות

מעודכן 03.09.20

תמצית העדכון

חדש באתר! מידע אודות אורח חיים בריא, מערכי שיעור לפתיחת שנה, ושיעורים משודרים בנושאי היגיינה, תזונה ופעילות גופנית

המציאות החדשה מחייבת הקפדה על אורח חיים בריא ופעיל בכלל, ועל שמירת כללי היגיינה בפרט, ועל כן משרד החינוך פועל לעשייה חינוכית שמטרתה עיצוב התנהגות בריאה בקרב תלמידים, מורים, מנהלים והורים. הקפדה על התנהגות בריאה תורמת לבריאות האדם, איכות חייו, רווחתו הנפשית, ובנוסף מקטינה את הסיכון לתחלואה בהווה ובעתיד.

צמצום תחלואת ההדבקה במוסד החינוכי תתאפשר הודות לחינוך ושמירה על  כללי ההיגיינה.  

מצ"ב איגרת פתיחת שנה.

ניתן להעמיק בנושאי בריאות באמצעות יישום הערוצים הבאים:

חשיפה של המידע אודות התנהלות נכונה לאור הקורונה בשנה"ל תשפ"א, כבר עם פתיחת השנה, באמצעות מערכי שיעור סדורים, בנושאי אורח חיים בריא ופעיל בכלל, וחשיבות השמירה על היגיינה בפרט, מאפשרת חידוד נהלים, לצד תיווך המידע באופן חוויתי.

למערך השיעור ליחצו כאן

למצגת מלווה ליחצו כאן

התוכנית הלאומית אוכלים את זה, הולכים על זה, קונים את זה עוסקת בהקניית ידע ופיתוח ושמירה על התנהגויות מקדמות בריאות ומיושמת בבתי הספר מקדמי הבריאות.

משרד החינוך בשיתוף משרד הבריאות בתכנית הלאומית " אֶפְשָׁרִיבָׁרִיא " מבקשים לעודד בתי ספר לפעול כמסגרות מקדמות בריאות, ולקבל מעמד רשמי והכרה המעידים על כך. בתכנית קיימים שלושה מדרגי הכרה רשמיים: כוכב בריאות אחד, שני כוכבי בריאות ובית ספר "בריא מתמיד". מטרתו של בית ספר מקדם בריאות היא ליצור מודל חברתי ערכי המשפיע על ההתנהגות הבריאותית של הלומדים, העובדים ובעלי התפקידים בבית הספר. בית ספר אשר יפעל על פי מדדי ההערכה המפורטים יזכה להכרה כבית ספר מקדם בריאות במדרג כוכבי הבריאות בהתאם ליישום המדדים המחייבים .

מהו בית ספר מקדם בריאות? גלו כאן!

כיצד להצטרף לתכנית? כל המידע נמצא כאן, בקול קורא מפורט.

משרד החינוך מציע שיעורים משודרים במגוון נושאים הקשורים לבריאות:

היגיינה אישית וסביבתית

אחת הדרכים החשובות למניעת התפשטות נגיף הקורונה והידבקות בתחלואה בכלל היא הקפדה על הרגלי היגיינה. היגיינה (גהות ( היא שמירה על הניקיון מההיבט הבריאותי והרפואי. שמירה על היגיינה מקטינה את הסיכון להעביר חיידקים ונגיפים ממקום למקום, ובכך מקטינה את הסיכון להידבק במחלות.

תזונה בריאה

לתזונה תפקיד מרכזי בקיום, בהתפתחות ובשמירת בריאות האדם. התפרצות נגיף הקורונה הביאה לשינוי אורח החיים ובכלל זה לשהות ממושכת בבית. צו השעה הוא  לחינוך לתזונה ובהטמעת הרגלי אכילה בריאה.

חינוך לתזונה בריאה במוסדות החינוך, ישפיע לטובה על הרגלי האכילה של התלמידים ומשפחותיהם. קידום ההסברה בקרב התלמידים יעלה את המודעות לישום העקרונות הבריאים והתנהלות יום יומית בכל מסגרת.

פעילות גופנית

חשיבות הפעילות הגופנית ויתרונותיה כבר בגיל צעיר באים לידי ביטוי בהתפתחות גופנית, קוגניטיבית, נפשית ורגשית וחברתית. שילוב של פעילות גופנית במסגרת החינוכית היומיומית, הפורמלית והבלתי פורמלית, יאפשר לילדים ולבני הנוער לסגל אורח חיים פעיל ובריא, ויגדיל את הסיכוי להגברת הפעילות הגופנית בשעות הפנאי ואת הסיכוי שהתלמידים ימשיכו לשמור על שגרה פעילה גם בחייהם הבוגרים.