פריט ידע פנימיות וכפרי נוער

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פנימיות וכפרי נוער

מעודכן 21.09.20

תמצית העדכון

מספר התלמידים היכולים לשהות יחד באותו חדר עודכן מ-15 ל-18. עלה לעמוד מסמך הנחיות לפעילות מוסדות פנימייתיים בערים אדומות.

תמצית

להלן פירוט נוהלי המִנהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער בהתנהלות מוסדות החינוך הפנימיתיים בשנה"ל תשפ"א, וכן כלים תומכים המספקים מענה הולם וראוי לרווחת תלמידי הפנימיות.

להלן מסמך המפרט את אורחות החיים בכפרי הנוער ובפנימיות בתקופת הקורונה.

להלן מסמך המפרט את פעילות המוסדות הפנימייתים בערים "אדומות".

להלן קישור למסמך בשפה הערבית: عمل المؤسّسات التعليميّة في المدن الحمراء في أعقاب قرار الحكومة في تاريخ 8.9.2020.pdf

מדיניות ונהלים

כפרי הנוער וחלק מהפנימיות יישארו פתוחים גם במצב של סגר ויעבדו באופן מלא עבור תלמידים העונים לפרופיל שלהלן: נוער בסיכון, תלמידים שאינם בני פינוי לבתיהם (תלמידי חו"ל ונעל"ה) ותלמידים מרקע משפחתי מוחלש, וזאת בהתאם להנחיות בדבר הפעלת מערכת החינוך במדינה.

המענים הניתנים לתלמידי כפרי הנוער והפנימיות בימי שגרה ימשיכו להינתן באופן מלא לתלמידים הנשארים במוסדות החינוך הפנימיתיים לפי הפרופיל הנ"ל, גם במצב של סגר. המענים יינתנו פיזית בהתאם להנחיות משרד הבריאות וכן באמצעים מקוונים. הצוותים החינוכיים והטיפוליים ימשיכו לשמור על קשר שוטף וקבוע עם תלמידי הפנימייה, שישובו לבתיהם במצב של סגר.

מענים לאוכלוסיות ייחודיות – תלמידים עולים:

  • לטובת ציבור הורים עולים, כלל הודעות המִנהל יתורגמו לשפות אלו: רוסית, אמהרית, צרפתית, ספרדית ואנגלית.  
  • צוותי המנחים ומובילי השינוי, הפועלים בימי שגרה במוס"ח הפנימייתי, ימשיכו בפעולתם גם במצב של סגר ויעמדו פיזית לרשות התלמידים, הצוותים וההורים (בביתם ובמרכזי הקליטה), וכן לרשות העובדים בקהילה, בהתאם להנחיות משרד הבריאות ובאמצעים מקוונים
  • מימון מוצרי הגינייה - רכישת מוצרי ניקיון, חיטוי והיגיינה מתכלים וקבועים.
  • סל שירותים - סל השירותים שנקבע לשנה זו ממשיך להתנהל באופן שוטף במהלך כל השנה.
  • מימון תוספת כח אדם (הדרכה, חדר אוכל, מטבחים).

הצוותים החינוכיים ימשיכו לקיים קשר שוטף וקבוע עם כלל התלמידים וההורים של המוס"ח הפנימייתי הן פיזית במוס"ח, הן בביקורי בית, עפ"י הנחיות משרד הבריאות והן באמצעים מקוונים.

תהליכי ליווי, תמיכה והכשרת צוותים: במצב של סגר ימשיך המִנהל את תהליכי הליווי, התמיכה והכשרת הצוותים החינוכיים, הטיפוליים והניהוליים במוס"ח הפנימייתי, באמצעים מקוונים ובמפגשים פיזיים בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

תגבור המוס"ח הפנימייתי בצוות צעיר: במצב של סגר יתוגבר הצוות בצוות צעיר – מורות חיילות, שנת שירות ושירות לאומי – לטובת פעילויות חברתיות, פעילויות לימודיות, פעילות במשק החקלאי, פעילות במשק הימי ועוד.

מרכזי למידה הפועלים בכפרי הנוער בימי שגרה, ימשיכו לפעול גם בסגר ע"י מורים ייעודיים, סטודנטים, מורות חיילות וחברי צוות צעיר: שנת שירות ושירות לאומי.

תוכניות ההעשרה השונות (ספורט, אומנות, מחשבים, הכנה לחיים ועוד) הפועלות בימי שגרה במוס"ח הפנימייתי, ימשיכו לפעול גם במצב של סגר ע"י המנחים המקצועיים באמצעים פיזיים, עפ"י הנחיות משרד הבריאות ובאמצעים מקוונים.

המענים התזונתיים הניתנים לתלמידים במוס"ח הפנימייתי בימי שגרה ימשיכו להינתן במלואם גם לתלמידים שיישארו במוס"ח הפנימייתי במצב סגר, בהמשך ההקפדה על תזונה עשירה ומגֻוונת לכלל התלמידים בהתאם לחוזר מנכ"ל 4/2016 – נספח ג', לרבות:

  • שלוש ארוחות עיקריות ושלוש ארוחות ביניים לתלמידים ולצוות
  • מענה לאוכלוסיות שנדרשת להן תזונה ייעודית (צמחונים, טבעונים, תלמידים עם רגישויות ואלרגיות למזון)
  • תוספת כוח אדם מתחום ההדרכה לטובת הגשה בחדרי האוכל

עובד סיעוד (אח/אחות) / ממונה קורונה המצוי בכל מוס"ח פנימייתי בימי שגרה – ימשיך להעניק מענה לכלל סוגיות הבריאות של התלמידים והצוות גם במצב של סגר.

הצוותים הפסיכוסוציאליים במטה, במחוזות המִנהל ובמוס"ח ימשיכו לשמור על רצף טיפולי ועל ליווי רגשי של התלמידים באמצעים פיזיים, עפ"י הנחיות משרד הבריאות ובאמצעים מקוונים, תוך כדי התאמתם לצרכים של כל תלמיד ושל כל קבוצה. המענים של המטה לצוותי הטיפול במחוזות המִנהל, במוס"ח, להורים ולגורמים מקצועיים בקהילה – יינתנו פיזית ובזמינות מלאה (24/7) עפ"י הנחיות משרד הבריאות ובאמצעים מקוונים.

קליטה: תהליך הקליטה וההשמה של תלמידים במוס"ח הפנימייתי מתקיים במהלך כל חודשי השנה בימי שגרה. במצב סגר יימשך התהליך באמצעים פיזיים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות ובאמצעים מקוונים

מניעת נשירה: הקב"ס הפנימייתי ימשיך ויתכלל את סוגיית מניעת הנשירה במוס"ח, בשיתוף הצוות החינוכי והטיפולי וכן בשיתוף הצוותים בקהילה, גם במצב של סגר, באמצעים פיזיים בהתאם להוראות משרד הבריאות ואמצעים מקוונים


מסמכים בשפה הערבית:

הנחיות לאורח חיים פנימייתי בשפה הערבית - توجيهات لإدارة نمط حياة آمن في المدارس الدّاخليّة خلال زمن الكورونا.pdf